Misija šotor! Misija za šotor in šotorska misija bo vsak dan (skoraj) v Ljubljani.
Tovornjak, petje, glasba in cirkus bodo pomagali vaši domišljiji, da si boste lažje predstavljali kako bi zgledalo če bi imeli pri nas čisto ta pravi cirkuški šotor. Pridite si pogledati neverjetne cirkuške podvige, ki so se jih naučili_e naši_e cirkusanti_ke.
DATUM, ČAS IN KRAJ:Torek – Grnji trg:18.00h – Postavi se v prostor 319.00h – prvi del Misije Šotor!19.45 – Glasbena miza20.30 – drugi del Misije Šotor!
Sreda: PAVZA – povsod
Četrtek – Novi trg:19.00h – prvi del Misije Šotor!19.45 – Glasbena miza20.30 – drugi del Misije Šotor!
Petek – Novi trg:19.00h – prvi del Misije Šotor!19.45 – Glasbena miza20.30 – drugi del Misije Šotor!
Sobota – Novi trg:19.00h – prvi del Misije Šotor!19.45 – Glasbena miza20.30 – drugi del Misije Šotor!
Nedelja – Novi trg:19.00h – prvi del Misije Šotor!19.45 – Glasbena miza20.30 – drugi del Misije Šotor!
ČAS PREDSTAV SE LAHKO ZAMAKNE ZA cca 20 MINUT. Če pridete prej lahko z nami pohengate
OPIS PROJEKTA:
Misija šotor! -Cirkuški laboratorij- je projekt, ki bo na ulice Ljubljane in drugih mest ter vasipripeljala več povsem svežih uličnih cirkuških predstav. K sodelovanju smo povabili mladeustvarjalce in ustvarjalke, ki jih zanima uporaba cirkuških tehnik ter želijo sestaviti svojoprvo ulično predstavo.Ulica kot prizorišče se nam dopade, saj na njej umetniška dela vidi zelo raznolika publika,ki o tamkaj dogajajajočem kulturnem programu niti ne rabi biti obveščena vnaprej. Gredomimo; če imajo čas in jih dogajanje pritegne, se ustavijo in pogledajo. Če je volja,umetnico ali umetnika finančno podprejo. Na ulici nihče ne reče za vnaprejšnji vpogled vvsebino umetniškega dela, ki se bo tam predstavilo. Ko si pripravljena predstaviti svetusvoje delo, pač greš.Živo ulično življenje je nekaj, kar se nam v mestih zelo dopade in živa ulična umetnost jenekaj, kar zagotovo pripomore k živahnosti ulice.
ZAKAJ MISIJA ŠOTOR!?
Program ima tri cilje:1. pokazati alternativne načine zaslužka mladim, ki jih zanimajo umetniški poklici.Včasih se umetniška kariera zdi strašna, ker ne vemo kako bi se je lotili. Se moram najprejveč let izobraževati? In če se nisem, je potem prepozno zame? Projektni razpisi, društva,producenti, reference,status,???… Preden kot mlad_a umetnik_ca ugotoviš kako vseskupaj poteka in dejansko zaslužiš dovolj, da se od tega preživiš lahko mine več let. Večlet v katerih rabiš neke druge dohodke, da se preživiš. Ulična umetnost v tem smislu lahkoponudi prostor za izpopolnjevanje in raziskovanje svoje umetniške poti, hkrati pa omogočidodatni dohodek, ki je na začetku poti lahko zelo pomemben za nekoga, ki se odloča alibo pri svoji umetniški poti še vztrajal_a.
2. Način skupnostnega zbiranja denarja za cirkuški šotor.Cirkuški šotor je premični prostor, ki lahko umetnost pripelje kjerkoli je pot. Naša želja jevzpostaviti prostor, ki bo namenjen tako vaji in izobraževanju novih in starihcirkusantov_antk, produkciji sodobno-cirkuških predstav, ter premični uprizoritveni prostor,ki bo lahko potoval iz ene skupnosti v drugo.3. Povezovanje in širjenje cirkuške skupnosti
Projekt bo ustvarjan skupaj z udeleženci, ki bodo imeli enakovreden glas pri odločanjupoteka projekta. Cilj je povezovanje vpletenih in možno nadaljne skupno ustvarjanje.Cirkus je zmeraj bila kolektivna umetnost, ki se je premikala in se začasno vseljevala vrazlične skupnosti – Tukaj ulična umetnost in cirkuški šotor najdeta svoje skupne ideološkekorenine. Za močno skupnost pa je potrebno skupno ustvarjanje, saj ena sama oseba nemore sama postaviti cirkuškega šotora.
Projekt podpira Mestna občina Ljubljana.
GLASBENA MIZA:
Umetnikovo raziskovanje in iskanje meja med glasbeno in cirkuško performativnostjo presega in se oddaljuje od klasičnega razmerja v katerem po navadi soobstajata ta žanra (zvok kot ozadje za predstavo, oziroma cirkus kot dodatek glasbi). Gre za holistično stapljanje identitete, pristopov in filozofije dveh svetov – glasbenika zvočnega umetnika in cirkusanta/performerja, kjer so vsi aspekti enako prisotni v enem izvajalcu. Popolna sintonija teh dveh aspektov umetnosti je seveda nemogoča, vendar se ravno iz neuspeha in rušenja te harmonije razvijejo med izvajalcem in zvokom interakcije, ki ustvarjajo nov svet/žanr, kjer te klasifikacije postanejo nepomembne, in pridejo do izraza tematike, ki jih želi sporočiti občinstvu.
Projekt podprt s strani Mestne občine Ljubljana in Ministrstva za kulturo.